* Gimnazjum 29 we Wrocławiu Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu
im. Konstytucji 3 Maja

Mówią o nas

"Pan Tadeusz " w parku, 8.09.2012 r.
Kursy komputerowe i konsultacje komputerowe dla Seniorów

Wolontariusze Gimnazjum nr 29 prowadzą kursy komputerowe i konsultacje komputerowe dla Seniorów. W ten sposób dzielą się swoją wiedzą i po raz pierwszy w życiu mają okazję sprawdzić się w roli nauczycieli. Kursy prowadzone są we Wrocławskim Centrum Seniora.

Podziękowanie - Zespół Szkół w Siedlcu
Podziękowanie - Dom Dziecka "Jutrzenka"
DODN o konkursie Victor
Gazeta Wrocławska o zwycięstwie w konkursie Panasonic Kid Witness News
Gazeta Wyborcza o zwycięstwie w konkursie Panasonic Kid Witness News
O działalności Koła Młodych Biologów
O działalności Koła Młodych Biologów
Wiadomości z TARY
Adopcja Jasia
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pani Beaty Pawłowicz
Podziękowania - Kamieniec Podolski
Podziękowania - Drohobycz
Podziękowania - Żytomierszczyzna

Wolontariat gimnazjalistów w ramach e-konsultacji komputerowych
Zachęcamy do przeczytania artykułu Pani Agaty Combik, zamieszczonego w "Gościu Niedzielnym". Równocześnie dziękujemy Pani Beacie Tarnowskiej z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej za udostępnienie tego tekstu.
Pobierz artykuł

 

Dolnośląska Gazeta Szkolna
nr 352-353, 17 XII 2007 r.

Świąteczne dary dla Polaków na Wschodzie

Znaki pamięci.

Czas świąt to czas szczególny, kiedy jednoczymy się przy wigilijnym stole i zapominamy o wszelkich urazach, noszonych w sercu. To czas, w którym przemawia przez nas dobroć i radość dzielenia się z innymi tym, co posiadamy. Dla wielu z nas to nic innego, jak radosne chwile, spędzane w gronie najbliższych. Nie dla wszystkich jednak czas świąt jest symbolem tych samych uczuć. Dla Polaków, żyjących na Kresach Wschodnich to również czas wspomnień i tęsknota za ojczystą ziemią.

Realia życia Polaków na Wschodzie bywają bardzo trudne. Większość z nich stanowi uboga ludność wiejska o różnym stopniu wykształcenia. Na zachodzie, bliżej granicy polskiej żyją oni skupieni w zamkniętych zbiorowiskach, zamieszkując często prawie w całości polskie wioski. Na wschodzie natomiast obserwujemy ich duże rozproszenie. Na ogół ani jedni ani drudzy na co dzień nie mówią po polsku. Język polski jest dla nich językiem Kościoła, swego rodzaju sacrum, stanowiącym znak przynależności do katolickiego Kościoła w Polsce. Stąd tak ważna dla nich obecność polskiego duszpasterza w parafii. Jednak ani ich trudna sytuacja materialna, ani problemy, z którymi muszą się borykać nie martwią tak bardzo, jak fakt, że powracając do Polski traktowani są jak cudzoziemcy, nie jak rodacy. Naleciałości języka rosyjskiego i wschodni akcent często stają się podstawą do przypięcia im na plecach kartki z napisem: „Ruscy. Nietutejsi.

W tym roku już po raz kolejny TVP Wrocław we współpracy z dolnośląskimi placówkami nauczania organizuje akcję przygotowywania paczek świątecznych dla naszych rodaków na Kresach. Zbieramy wszelkiego rodzaju słodycze, kawę, herbatę, ale również produkty spożywcze takie jak olej, makaron czy konserwy rybne. Ponieważ paczki trafiają także do rodzin z dziećmi nie może zabraknąć w nich zabawek, maskotek i innych przedmiotów, sprawiających radość najmłodszym. Należy pamiętać, że pomoc płynąca z okolic Wrocławia jest właściwie jedną z niewielu, jaka dociera do Polaków na Wschodzie. Oprócz wrocławskich wolontariuszy, znanymi osobami, którym los rodaków na obczyĽnie nie jest obcy są p. Grażyna Orłowska-Sondej , dziennikarka TVP Wrocław i autorka programu "Studio Wschód", która w ciągu 5 lat aż 53 razy odwiedziła Kresowiaków, p. Celina Zając dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Wołczynie oraz konsul RP na Białorusi p. Krzysztof Świderek. Tegoroczna pomoc trafi do Polaków, żyjących na terenie Ukrainy w pobliżu Kamieńca Podolskiego, Żytomierza oraz Trembowli. Zakończenie akcji planowane jest na 22 grudnia bieżącego roku. Do tego czasu wszelkie osoby indywidualne zainteresowane włączeniem się do akcji oraz uczniowie, pragnący przeprowadzić podobne zbiórki w swoich szkołach proszone są o kontakt telefoniczny pod numer tel.+48696188979. Akcję koordynuje Gimnazjum nr 29 im. Konstytucji 3 Maja we Wrocławiu. Ponadto w Gimnazjum nr 29 codziennie, od 2 do 20 grudnia, odbywa się zbiórka darów , które jeszcze w te święta trafią do Polaków na Ukrainie.

Z roku na rok akcja zyskuje coraz większe poparcie, przybywa szkół, które deklarują swą chęć pomocy oraz wolontariuszy, którzy wyjeżdżają na Wschód, chcąc bezinteresownie służyć tym, którzy potrzebują ich wsparcia. Jak jednak podkreślają organizatorzy, akcja nie jest pomocą, ale znakiem, że pamiętamy o tych, którzy mimo dużej odległości, dzielącej od Ojczyzny czują się Polakami.

Paula Nowik
Liceum Ogólnokształcące nr IX

Jerzy Rudnicki
Gimnazjum Nr 29